facebook

Konno przez Białą Przemszę

Przez nasze tereny biegnie niezwykle urokliwy Transjurajski Szlak Konny. Przemierzając go na końskim grzbiecie podziwiamy okoliczne zamki i warownie, zielone doliny, białe ostańce. I co najważniejsze - podczas zaplanowanego na 6 dni przejazdu, każdego wieczoru możemy zanocować w miejscu, w którym wygodnie wypoczniemy nie tylko my sami, ale również zwierzęta. Kto nie posiada umiejętności jeździeckich, może skorzystać z przejażdżek konnych, które organizuje sporo gospodarstw agroturystycznych.

Transjurajski Szlak Konny został wytyczony przez Podkomisję Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK. Ten 250 kilometrowy szlak rozpoczyna się w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach pod Krakowem i przez atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo tereny Jury prowadzi do Częstochowy. Jego przejazd zaplanowany jest na 6 dni.

I DZIEŃ (8 godzin) – Pierwszy odcinek szlaku prowadzi malowniczymi terenami przez Rudawę, Radwanowice, dolinę Racławki, Paczółtowice do Zawady. Tutaj turyści mają do dyspozycji dwie bazy noclegowe, gdzie wraz z końmi można zatrzymać się na nocleg.

II DZIEŃ (11,5 godz.) – Z Zawady szlak prowadzi przez Zederman, Zadół Kosmołowski pod ruiny XIV wiecznego zamku w Rabsztynie. Potem jedziemy przez Pomorzańskie Skałki i po przekroczeniu drogi Klucze – Hutki wjeżdżamy na Pustynię Błędowską. Po  1,5 godziny jesteśmy w Ośrodku Górskiej Turystyki Jeździeckiej w Małobądzu.

III DZIEŃ (8 godzin i 15 minut) – wędrówka przez Pustynię Błędowską, przeprawa brodem przez Białą Przemszę i dalej w kierunku północnym do Chechła. Następny etap to Góra Chełm, Hutki kanki, Krępa, Lachowizna i Podzamcze z malowniczymi ruinami zamku „Ogrodzieniec”. Stąd po półtoragodzinnej wędrówce docieramy  do Karlina, gdzie czeka kolejna baza noclegowa w OGTJ „Mustang

IV DZIEŃ (6 godzin 45 minut) – szlak wiedzie przez Żerkowice i Zdów do Bobolic, gdzie uwagę przykuwają ruiny zamku. Potem czeka nas kolejny zamek - w  Mirowie, gdzie kończymy ten etap szlaku.

V DZIEŃ (5 godz. 45 min.) – to trasa z Mirowa przez Łutowiec do Złotego Potoku. Po drodze mijamy rezerwaty: „Ostrężnik” i „Parkowe”. Potem docieramy do OGTJ „Stajnia Wiking”.

VI DZIEŃ (10 godzin) –  w tym dniu szlak prowadzi ze Złotego Potoku przez Zrębice i dalej obok Góry „Puchacz” – skąd odchodzi szlak łącznikowy (30 minut) do OGT „Stajnia Biały Borek”  i do ruin zamku w Olsztynie. Potem utrudzonych jeźdźców szlak zaprowadzi do OGTJ – Ognisko TKKF „Pegaz”.

 

Naukę jazdy konnej z profesjonalnym instruktorem na krytej ujeżdżalni lub w terenie oferuje Stadnina Koni Ewex-Arabian, 32-353 Trzyciąż 80, Tel. 603-300-966, www.ewex-arabians.com. Stadnina ta prowadzi hodowlę koni czystej krwi arabskiej oraz pensjonat dla koni.

Dla amatorów jazdy konnej po jurajskich bezdrożach proponujemy skorzystanie z usług gospodarstw agroturystycznych organizujących przejażdżki konne:

Gospodarstwo agroturystyczne „Na Polanie” Małgorzata i Paweł Liszkowie, Krzykawka, ul. Reczkowe 1, 32-329 Bolesław, Tel. 501-474-067, www.jura.tur.pl/napolanie

Ośrodek Rekreacji „Mustang” Paweł Wesołowski, Ryczówek, ul. Rodacka 2a, 32-31 Klucze, Tel. 601-407-140, www.jura.tur.pl/mustang

Stanica Turystyki Konnej „Rancho Geronimo”, 32-310 Klucze Rodaki, Grabowska 3, Tel.  501570762, www.ranchogeronimo.pl

 

Miłośników jazdy konnej zapraszamy też na Węgry do Cserépfalu

- Do poznawania okolic Cserépfalu ze grzbietu końskiego zaprasza stadnina „Baltazar” – Anikó Fridelné Boldizsár, +35 30 9587222. „Taksówka konna” (dla 25 os.): Zsolt Kósik +36-30-2098216

- W okolicach słowackich Batizovców też można pojeżdzić konną, choć w tym przypadku polecamy też alternatywną atrakcję - spływ na tratwach Dunajcem. Przy okazji warto zobaczyć architektoniczna perełke okolicy Czerwony Klasztor, założony w XIV wieku przez Kartuzów.  Świetnym miejscem rekreacji jest też kompleks Aquacity Poprad, który wykorzystuje energię geotermalną odwiertu popradzkiego.

 

Czym jest Regio4trip ?

Regio4trip.eu to portal, który pozwoli Ci odkryć urokliwe zakątki północnej Małopolski i czerpac z nich niepowtarzalną energię, a przy tym odpocz...

Click to read more
Kontakt
e-mail:lgd@nadbialaprzemsza.org.pl
tel. +48 32 724 25 23
Click to see more
Zarejestruj się jako partner

Zapraszamy wszystkie podmioty sektora turystycznego, w tym także obiekty gastronomiczne i noclegowe do wspólnej promocji walorów turystycznych ob...

Register as a partner
Have a nice day :)
Regio4Trip team